Dunafalva, 2022. október 1. – A Duna partján küzdöttek meg egymással a dél-alföldi postás öregfiúk focicsapatai.

Közel fél évszázada, a hetvenes évek elején felvetődött egy gondolat az aktív játéktól már visszavonult postás focisták körében, melyet a focilabda iránti vonzalom éppúgy motivált, mint az egykori sporttársakkal való évenkénti találkozás lehetősége. A Csongrád és Békés megye közötti  mérkőzések váltott pályaválasztóként ezt követően évről-évre sorra kerültek, melybe 2008-tól Bács-Kiskun megye is bekapcsolódott. Nagy várakozás, váltakozó sikerek, de mindig jó hangulat volt a jellemző a találkozókra, melyek természetes velejárójaként a szokásos „zrikálás”, egymás ugratása is hozzátartozott. A meccs után pedig a fehér asztal melletti beszélgetések, amit nevezzünk akár csapatépítésnek, akár a sportbaráti kapcsolatok ápolásának, mindenkor, minden korosztálynak anyagiakban ki nem fejezhető, de fontos pluszt adtak és adhatnak az életéhez!

Az elmúlt két év pandémiás időszaka csak egyetlen évben 2020-ban szakította meg ezt a szép hagyományt és párját ritkító sorozatot, de 2022 október elsején újra kifuthattunk a pályára.

Az elmúlt két évtizedről egy rövid visszatekintésként elmondható, hogy a három megyés találkozók új színt vittek az öregfiúk találkozóiba, de még egy évtizedig sem tartottak, mert Békés megye válogatottja oly mértékben megfogyatkozott,  hogy visszatértünk a két megyés találkozókra. Békés megyét ebben a párviadalban igy Bács Kiskun megye váltotta fel  A másik jellemzője a XXI. században sorra került tornáknak, találkozóknak az egyértelmű Csongrád megyei fölény volt, az utóbbi években azonban megtört a Csongrád megyeiek több mint egy évtizedes sikersorozata, így Bács-Kiskun megye is újra megízlelhette a siker édes ízét.

2022. október 1-jén Dunafalván a helyi megyei bajnokság harmadik vonalában a középmezőnyhöz tartozó helyi csapat festői szépségű környezetben található, jó minőségű pályáján, ideális időben kerülhetett sor a várva-várt találkozóra. Köszönet érte a Bács-Kiskun megyeiek fő szervezőjének Bálity Gyurinak, valamint a Dunafalva futballcsapat vezetőségének! A jelenlegi helyzetben a szigorodó körülmények közt meg kell becsülnünk minden olyan lehetőséget, ahol a pálya mellett öltözőket és tusolást is biztosítani tudnak számunkra! Dunafalva ezen túl biztosította a játékvezetést, valamint kisegítve Csongrád-Csanád csapatát két ifi játékost –  egy kapust és egy hátvédet – adott az ificsapatából a vendégeknek. Sportszerű gesztus volt, mert a Csongrád-Csanád megyeiek csapata a mérkőzés hetében igen nehéz helyzetbe került féltucatnyi játékos betegsége, sérülése, valamint egyéb okok miatti váratlan kiválása miatt. A két csapat közt jelentős korkülönbség is volt: amíg a vendégcsapatot többségében ötven év felettiek alkották, köztük egy hatvan és egy hetven év feletti játékossal, addig a vendégek zömét a negyven és ötven év közöttiek és a 35-ös alsó korhatár fölötti harmincasok jelentették. A kezdés előtt Berényi Lászlót, a vendégek makói védőjátékosát köszöntöttük, aki a délalföldi amatőr postás foci elmúlt időszakának – így az öregfiúk mérkőzéseknek is – egyik meghatározója volt. Az aktív játéktól az elmúlt időszakban visszavonuló játékosunk búcsúztatása alkalmából egy emlékplakettet adott át részére játékostársa, a KPSE elnöke.

A mérkőzés első félidejében Csongrád-Csanád szerezte meg a vezetést, Bács-Kiskun egyenlítő gólját követően újítani tudtak a vendégek, és 2:1-re módosítva az eredményt, újra vezetéshez jutottak, majd a félidő előtt egy „VAR-atlan” góllal a leshatár zónájából induló Bács-Kiskun megyei szélső góljával 2:2-es döntetlennel ért véget az első félidő.

A második félidő változatos küzdelmet és a korosztályhoz képest szokatlanul nagy iramot hozott, és a fiatalabb, kevésbé fáradó hazai csapat folyamatos támadásai, a szívósan olykor önfeláldozó bevetődésekkel, lővések blokkolásával hárító vendégek erejét végül is a befejezés előtt pár perccel felőrölték, és két gyors góllal 3:2-re, majd 4:2-re módosították az eredményt. Sportszerű mérkőzésen győzött tehát a hajrában felülkerekedő Bács-Kiskun megyei csapat, 4:2 arányban.

Gratula’ a győztesnek és köszönet minden résztvevőnek, mert részesei voltak, részesei lehettünk egy szép sorozatnak, ahol újra mindenki győztesnek érezhette magát, hiszen a futball önzetlen szeretete  korosztályoktól és minden egyébtől független természetes életérzés, és ahogy a tavalyi Postás Sárkányhajó-verseny vendégművésze, Hevesi Tamás énekelte: „ezt egy életen át kell játszani…” – ami a focira is igaz, miként az a jól ismert  szlogen is, hogy „az idősebbek hamarabb abbahagyhatják”!

A mérkőzést követő közös ebéden pedig a jó hangulatot a bográcsos csülökpörkölt mellett az együtt megélt mérkőzések egykori és legfrissebb élményeinek felidézései biztosították.